Sebastian Buczek

Producent muzyki low-fi. Tłoczy dziwne niezwykłe płyty.

Artysta grafik eksperymentujący z brzmieniem i nietypowymi, archaicznymi metodami zapisu muzyki. Do tłoczenia
i odtwarzania płyt stosuje nieoczywiste materiały i technologie – polimer, plastik, szkło i wosk. Tworzy wartość na wskroś obowiązującym trendom, dążąc do dyskusyjnej jakości nagrań, szumów oraz ograniczonej liczby odtworzeń płyty. W epoce płyt winylowych i kaset kiepska jakość była zawsze obecna – gorszy wzmacniacz, gorsza igła. Obecnie,
w dobie perfekcyjnej technologii i krystalicznie czystego dźwięku szumy, niska jakość nagrania oraz zanikający zapis mogą być cenne, ciekawe, i niepowtarzalne. Sprawiają, że jest inaczej, pobudzają i przerywają rutynę. Miejsce na low-fi jest w wyobraźni.

www.altanovapress.com

Bariści. Pracują z kawą.

Konrad Wyczólkowski i Andrzej Trzciński

Są purystami, szukając niuansów w aromacie kawy. Przeszli wspólnie szkolenie baristyczne by stworzyć KapKap Cafe, kawiarnię, która nie jest zwykłą kawiarnią. To miejsce, które zmienia tradycyjny sposób doświadczania kawy, poprzez edukację oraz budowanie świadomości wyboru, którego możemy dokonać za każdym razem kiedy sięgamy po filiżankę napoju, w którym wyczuwalnych aromatów jest więcej niż w winie. To także jedyne miejsce w mieście gdzie parzy się kawę na tyle sposobów – w stylu włoskim na bazie espresso, filtrowaną, próżniowo, a przede wszystkim metodą przelewową dowodzącą, że czarna kawa może być niezwykle różnorodna i delikatna w smaku. Współpraca
z najciekawszymi palarniami, eksperymenty z ziarnami, wodą i sprzętem, ciągłe poszukiwanie nowych metod parzenia są jak mówią, ich metodą na rozwój indywidualnej kawowej ścieżki.

Facebook: KapKapCafe

Designer i konstruktor. Dzięki niemu powstają piękne ujęcia z powietrza

Kuba Jakubczyk

Jego specjalizacja to bezzałogowe statki powietrzne. Jej korzenie tkwią w zainteresowaniu lotnictwem oraz w dziecięcej pasji modelarskiej, która po latach przerodziła się w biznes. Tworzy unikalne rozwiązania dla kinematografii, projektując i budując elektroniczne stabilizatory obrazu. Dzięki jego stale udoskonalanym i rozwijanym, innowacyjnym konstrukcjom filmowcy i fotograficy mogą robić piękne ujęcia z powietrza przy użyciu multi-śmigłowców. Działa
i odnosi realne sukcesy na niszowym rynku o zasięgu globalnym dokąd trafia praktycznie cała produkcja z jego jednoosobowej manufaktury.

www.shop.hdairstudio.com

Grafik koncepcyjny. Projektuje światy równoległe

Marek Okoń

W swoim domowym studio na jednym z lubelskich osiedli wizualizuje koncepcje reżyserów i producentów światowych hitów filmowych oraz kultowych gier. Na podstawie opisu tworzy wygląd i funkcjonalnośćpostaci, przedmiotów lub lokacji, które wymodelowane później przez grafików 3D sąpunktem wyjścia do budowy scenografii, kostiumów, czy oświetlenia planu. Jego prace sątakże z powodzeniem używane do w  wizualizacji oraz promocji tytułów. Jego ostatnie realizacje to: Jupiter: Ascending – najnowsza produkcja rodzeństwa Wachowskich oraz Guardians of the Gallaxy Studia Marvel. Na swoim koncie ma między innymi prace przy produkcjach ekskluzywnych tytułów na PS3: The Last of Us i Uncharted Studia Naughty Dog oraz serii Crysis Studia Crytek. Po godzinach odpoczywa rysując dla siebie.   www.okonart.com

Płatnerz. Zbroi bractwa rycerskie.

Tomek Samuła

W swojej pracowni działa ogniem, młotem i kowadłem. Specjalizuje się w zbrojach i elementach uzbrojenia z drugiej połowy XV wieku, gdy pancerz miał jeszcze praktyczne, a nie ceremonialne znaczenie, a zakuty w stal rycerz stanowił
na polu walki jednostkę taktyczną o znaczeniu zbliżonym do współczesnego czołgu. Tworzy na potrzeby hobbystów
z ruchu rekonstrukcyjnego w całej Europie. Stosuje zarówno tradycyjną, jak i współczesną technologię obróbki metalu. Wykuwa wierne, kolekcjonerskie repliki hełmów i pancerzy zachowujące jak największą zgodność z duchem epoki oraz
inne elementy oręża dla miłośników turniejowych bohurtów.

www.tomala.lublin.pl

Podkuwacz koni. Sprawia, że konie chodzą na prostych kopytach.

Radosław Mojsym

Jest jedną z najważniejszych osób w całym końskim życiu. Pełni funkcję psychologa i lekarza. Ze swoimi podopiecznymi widuje się od lat, regularnie co kilka tygodni i zwykle zna lepiej niż ich właściciele. Przyjaźnią się.
Profesjonalny, świadomy podkuwacz jest odpowiedzialny za komfort zwierzęcia. Prostując końskie kopyta koryguje ich ustawienie, od którego zależy praca kręgosłupa oraz cała motoryka ruchu i zdrowie konia. Niefachowe podkucie może okaleczyć zwierzę, a wykonane prawidłowo dać mu nowe życie. Kluczem jest znajomość fizjologii i końskich nawyków, opatentowany sposób pomiaru kopyt oraz wieloletnie doświadczenie. Mówi, że koniom powinno się wygodnie chodzić po kamieniach, a bez kopyt nie ma konia.

http://www.mojsym.com

Kreatorka różdżek. Rozdaje pozytywną energię.

Katarzyna Sierżant

Różdżka jest osobistym amuletem mocy obecnym w naszym życiu od zarania wieków. Przewija się przez naszą historię, legendy i kulturę. Różdżka powstaje z rzeczy zwykłych: kamieni, patyków, piór tworzących piękno i magię dookoła nas.
Pasjonują ją kryształy i ezoteryczna strona życia. Zna się na symbolach. Tworzy magiczne przedmioty z natury, czasu, intuicji i wyobraźni. Zbiera dary natury, łącząc w całość elementy przyrody nieożywionej z ożywioną. Nie używa sztucznych komponentów. Jej różdżki czarują na wszystkich kontynentach. W międzyczasie prowadzi warsztaty hula-hop. Pobudza wyobraźnię.

facebook: wands of transformation
facebook: hulanie.com

Artystka cukiernictwa. Tworzy artystyczne wypieki.

Iga Sarzyńska

Prowadzi cukierniczą pracownię artystyczną, w której według własnych projektów tworzy słodkie dzieła sztuki: torty, babeczki i ciasteczka. Należy do czwartego pokolenia piekarzy i cukierników, od 100 lat obecnych na Lubelszczyźnie. Inspiracją był dla niej jej ojciec, który zapoczątkował w Polsce piekarstwo artystyczne. Sama wybrała cukiernictwo, którego po studiach uczyła się w akademii Baking Arts w San Francisco i Bonny Gordon School w Toronto. Jej projekty cechuje prostota i minimalizm, a łączą pastelowe kolory. Mówi, że największym wyzwaniem jest kompromis pomiędzy oczekiwaniami klienta, a jej własną wizją.

www.art.sarzynski.com.pl

Ułan. Twórca kopii mundurów historycznych.

Henryk Szewczak

Szyje mundury historyczne na potrzeby przemysłu filmowego, na zamówienia grup rekonstrukcyjnych z całego świata, ze względów sentymentalnych oraz do muzealnej gabloty. W pracowni powstają 2-3 mundury tygodniowo. Zgodność z oryginałem wymaga ręcznego szycia i wykończenia. Repliki powstają na podstawie ikonografii lub zdjęć. Pracownia ma na koncie większość wzorów mundurowych, poczynając od Księstwa Warszawskiego, a kończąc na II Wojnie Światowej. Czynny komendant stowarzyszenia Konna Grupa im. VII Pułku Ułanów Lubelskich. Jak mawia: koń, szabelka i butelka to Polaków miłość wielka.

www.munduryczarnecki.pl

Inżynier robotyk. Akordeonista.

Bartłomiej Stańczyk

Grający od dzieciństwa na akordeonie miłośnik polskich oberków z pasją do nauki i tworzenia rzeczy funkcjonalnych.
Połączył miłość do muzyki ludowej z zaawansowaną technologicznie robotyką. Stworzona przez niego firma ma dwa,
z pozoru nie związane ze sobą oblicza. Pierwsze to jedyna w Polsce pracownia budowy i restauracji aerofonów, dzięki której szansę na przetrwanie zyskała wiedza starych mistrzów. Drugie to jedno z nielicznych biur inżynieryjno – projektowych specjalizujących się w robotyce medycznej, zaangażowane w badania podstawowe z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Niegdysiejszy dylemat: akordeon czy inżynieria; akademia czy politechnika już nie istnieje. Akordeony i roboty, z pozoru dwa różne światy, połączyła zaawansowana mechanika.

www.accrea.com

Konstruktorzy. Twórcy brakującego ogniwa w rozwoju motoryzacji

Andrzej i Paweł Sawiccy

Ojciec – były pilot śmigłowców. Syn – inżynier związany z przemysłem lotniczym. Razem – konstruktorzy dzielący wspólną wizję dominacji niszy lekkich, składanych jednośladów. Ich pomysł miał być poręcznym środkiem transportu pomiędzy wystawcami na salonach lotniczych, a awansował do roli brakującego ogniwa w rozwoju motoryzacji. Jest formą pośrednią pomiędzy rowerem, a skuterem. Urządzeniem z napędem spalinowym, lekkim jak rower. Przedstawiamy „Jeżdżaka”!

www.jezdzak.pl

Aerografik. Twórca galerii w ruchu.

Adam Brzezowski

Twórczość, którą kiedyś uprawiał na płótnie, przeniósł z pracowni do jeżdżących galerii. W fotorealistycznym retro stylu realizuje fantazje swoich klientów na bryłach, płaszczyznach i wszelakich podłożach, wierząc, że malowanie zmienia przedmiot i jego formę. Specjalizuje się w wizualnym tuningu motocykli, rowerów i instrumentów muzycznych. Nie unika malowania murali ani ludzkiego ciała. Nie lubi pejzaży. Baki i kaski zdobią portrety, czaszki i zwierzęta. Mówi, że klienci kupują jego życie razem z grafikami.

www.aerograf-airbrush.pl

Renowacja starodruków

Beata Stelmaszuk

Jest lekarzem książek i starodruków które czule nazywa „obiektami”. Ratuje je przed zapomnieniem i degradacją, darowując drugie życie, przywracając świetność, a w każdym przypadku zachowując dla potomności materialne dowody historii. Będąc z wykształcenia plastykiem – snycerzem, używa swojego talentu łącząc świat nauki i sztuki ze starym dobrym rzemiosłem introligatorskim. Jej przestrzeń twórcza to biblioteczny dział ochrony i konserwacji książki.

wbp.lublin.pl

Rowerowy high-end

Mariusz Kozak

Konstruktor i wynalazca, którego koncepcje rodzące się w niewielkiej manufakturze pod Świdnikiem zmienią być może światowy przemysł rowerowy. Jego rozpoznawalna globalnie marka Soul Kozak to synonim ultra – lekkich komponentów rowerowych z wysokiej półki. Opatentowany niedawno koncept M-netic to milowy krok w ewolucji budowy tylnej piasty, inspirowany gigantycznym solenoidem nadprze- wodnikowym szwajcarskiego instytutu CERN.

soul-kozak.com

Pracownia mody

Iwona Kutnik

Zawodowa pasja do mody i potrzeba niezależności sprawiły, że zamieniła karierę projektantki znanej polskiej marki odzieżowej z Pomorza na własną pracownię w Lublinie. Należy do grona coraz lepiej rozpoznawalnych i docenianych młodych, polskich projektantów. Specjalizuje się w modzie damskiej, a jej kolekcje to przede wszystkim propozycje z kategorii prêt-à-porter. Z sukcesem buduje modowy krajobraz miasta, a jej urocze atelier ma coraz więcej lojalnych klientek.

iwonakutnik.pl

Ceramika artystyczna

Arek Szwed

Grafik, który dla ceramiki rzucił dobrą pracę w reklamie. W swojej pracowni tworzy niepowtarzalne gliniane arcydzieła sztuki użytkowej. Poza stylowymi zestawami do sushi, z jego pieca garncarskiego wyłaniają się groteskowe figurki sów, zajęcy i jednorożców. Specjalizuje się w aniołach. Nieco diabolicznych aniołach.

arekszwed.pl

Przemysłowa hodowla owadów

Katarzyna Lipska

Położna prowadząca jedną z największych polskich hodowli owadów przeznaczonych na karmę dla płazów i gadów. Jej specjalizacja to hurtowe ilości świerszczy, szarańczy oraz larw drewnojada i mącznika. Hodowlę owadów uzupełnia wylęgarnia gekonów – gorące i wilgotne pomieszczenie z tysiącem niewielkich pudełek w których znajdziemy niemal każdą dostępną odmianą barwną. Produkcja trafiają na rynek całej Europy poprzez sieć hurtowni i sklepów zoologicznych.

gekon.lublin.pl

Fotografia kolodionowa

Marcin Sudziński

Pszczelarz, który w swojej pracowni fotograficznej wskrzesza XIX wieczną technikę kolodionową. To, co robi bardziej przypomina alchemię niż pracę z materiałem światłoczułym. Potraktowane płynnym kolodionem, naświetlone i natychmiast wywołane szklane płyty zamieniają się w pełne zacieków i plam zjawiskowe portrety z epoki gdy elektryczność była nowinką techniczną

Facebook: Marcin Sudziński

Rowerowy custom shop

Krzysztof Chmiel

Mechanik samochodowy, który zamienił klucze nasadowe na gumówkę, wyginarkę i spawarkę. W swoim garażu projektuje i buduje majestatyczne, uliczne krążowniki napędzane siłą mięśni. Spod jego rąk wychodzą potężne, stalowe customy: ow ridery, cruisery i choppery. Ramy powstają na wymiar, a każdy detal roweru to indywidualne, tworzone pod projekt rozwiązanie. Rafu Bikes spotkamy nawet na Wyspach Brytyjskich.

rafubikes.pl

Biżuteria

Artur Skrocki

Para się starym, nie znającym granic rzemiosłem artystycznej metalurgii. Praktykował złotnictwo w pracowniach jubilerskich starej Europy, oprawiał diamenty w południowoafrykańskim Durbanie. Jest kopalnią wiedzy o tytanie i jego obróbce. Był jednym z pierwszych polskich projektantów tworzącym tytanową biżuterię. Specjalizuje się w mokume – gane rzadkiej i pracochłonnej, XVII-wiecznej japońskiej technice metalurgicznej, polegającej na przekuwaniu ze sobą metali szlachetnych. Każda sztuka biżuterii opuszczająca jego pracownię ma unikalną wartość – jest niepowtarzalna.

mokume.com.pl

Pracownia lalkarska

Anna Kośka

Jej lalki nie są zabawkami dla grzecznych dziewczynek. To niepokojące modelki zminiaturyzowanego haute couture ozdabiające półki świadomych ich niepowtarzalnej urody. I choć fantazje przybierają czasem postać bajkowego aniołka lub koziołka, to jej pracownie opuszczają niemal wyłącznie nietuzinkowe kobiety. Postaci znane i zmyślone ale zawsze nieszablonowe. Szuka inspiracji w popkulturze, tworzy linie tematyczne, realizuje ludzkie fantazje. Jej domowe atelier opuściły już Marylin Monroe, Madonna, Amy Winehouse i Lana Del Rey. Z każdą postacią są związane emocje i konkretna historia. W każdą wkładana jest pasja i wyobraźnia.

Facebook: Dolls Design

Introligatornia artystyczna

Beata Sanocka

Jej pracownia introligatorska jest nasycona fakturami tkanin i barwami nici. Nawet najmniejsze skrawki materiału znajdują tu zastosowanie. Rodzą się z nich maleńkie dzieła sztuki krawieckiej i introligatorskiej: miniaturowe książeczki i figurki zamieniające się potem w zawieszki na szyję i kolczyki. Z większych fragmentów powstają autorskie oprawy książek i pamiętników. Niemal wszystko to ręczna, precyzyjna robota i ogromna dbałość o detal. Rękodzieło wspomaga technologia: w rogu pracowni stoi programowana cyfrowo hafciarka, a obok … przedwojenna prasa.

Facebook: papirell

Wędkarski custom-shop

Zbigniew i Bartłomiej Kawalec

Ściany przytulnej, nieco skandynawskiej pracowni nieopodal Bystrzycy zajmuje przynajmniej setka wędzisk. Niezwykłych manufakturowych dzieł, powstających z potrzeby dostosowania systemowych rozwiązań do konkretnych oczekiwań i przyzwyczajeń wędkarza. Dwuosobowa, rodzinna firma od lat siedemdziesiątych jako jedna z nielicznych w Polsce buduje wędki na indywidualne zamówienie. Każda realizacja to ręczna, unikalna konstrukcja, która poza spersonalizowaną ergonomią jest obrazem oczekiwań estetycznych klienta. Dla najbardziej wymagających dostępne są szlachetne wykończenia rękojeści z teaku, mahoniu i orzecha, specjalnie toczone pierścienie, artystyczne zdobienia i kolor omotki przelotek. Wszystkie wędki sygnowane podpisem i symbolem latającej ryby Kawalec Rod Design.

wedki.pl

Pracownia metaloplastyczna

Ireneusz Jerzy Trocki

Jeździec i miłośnik koni. Wpatrując się uważnie znajdziemy go w większości historycznych, polskich produkcji filmowych z udziałem jazdy. Przede wszystkim jednak artysta grafik i metaloplastyk. Jego staromiejską, klimatyczną, przesyconą zapachem chemikaliów pracownię znajdą tylko wtajemniczeni. Prowadzi ją od wczesnych lat 80-tych i jest jednym z nielicznych lubelskich mistrzów wciąż posługujących się starymi technikami drukarskimi, w tym niemal zupełnie zapomnianą chemigrafią. Spod jego rąk pochodzi znakomita część trafiających na komercyjny rynek medali, ryngrafów a także odznak noszonych przez Polskie Siły Zbrojne oraz większość formacji mundurowych.

logo-art.com.pl