Renowacja starodruków

Beata Stelmaszuk

Jest lekarzem książek i starodruków które czule nazywa „obiektami”. Ratuje je przed zapomnieniem i degradacją, darowując drugie życie, przywracając świetność, a w każdym przypadku zachowując dla potomności materialne dowody historii. Będąc z wykształcenia plastykiem – snycerzem, używa swojego talentu łącząc świat nauki i sztuki ze starym dobrym rzemiosłem introligatorskim. Jej przestrzeń twórcza to biblioteczny dział ochrony i konserwacji książki.

wbp.lublin.pl

Rowerowy high-end

Mariusz Kozak

Konstruktor i wynalazca, którego koncepcje rodzące się w niewielkiej manufakturze pod Świdnikiem zmienią być może światowy przemysł rowerowy. Jego rozpoznawalna globalnie marka Soul Kozak to synonim ultra – lekkich komponentów rowerowych z wysokiej półki. Opatentowany niedawno koncept M-netic to milowy krok w ewolucji budowy tylnej piasty, inspirowany gigantycznym solenoidem nadprze- wodnikowym szwajcarskiego instytutu CERN.

soul-kozak.com

Pracownia mody

Iwona Kutnik

Zawodowa pasja do mody i potrzeba niezależności sprawiły, że zamieniła karierę projektantki znanej polskiej marki odzieżowej z Pomorza na własną pracownię w Lublinie. Należy do grona coraz lepiej rozpoznawalnych i docenianych młodych, polskich projektantów. Specjalizuje się w modzie damskiej, a jej kolekcje to przede wszystkim propozycje z kategorii prêt-à-porter. Z sukcesem buduje modowy krajobraz miasta, a jej urocze atelier ma coraz więcej lojalnych klientek.

iwonakutnik.pl

Ceramika artystyczna

Arek Szwed

Grafik, który dla ceramiki rzucił dobrą pracę w reklamie. W swojej pracowni tworzy niepowtarzalne gliniane arcydzieła sztuki użytkowej. Poza stylowymi zestawami do sushi, z jego pieca garncarskiego wyłaniają się groteskowe figurki sów, zajęcy i jednorożców. Specjalizuje się w aniołach. Nieco diabolicznych aniołach.

arekszwed.pl

Przemysłowa hodowla owadów

Katarzyna Lipska

Położna prowadząca jedną z największych polskich hodowli owadów przeznaczonych na karmę dla płazów i gadów. Jej specjalizacja to hurtowe ilości świerszczy, szarańczy oraz larw drewnojada i mącznika. Hodowlę owadów uzupełnia wylęgarnia gekonów – gorące i wilgotne pomieszczenie z tysiącem niewielkich pudełek w których znajdziemy niemal każdą dostępną odmianą barwną. Produkcja trafiają na rynek całej Europy poprzez sieć hurtowni i sklepów zoologicznych.

gekon.lublin.pl

Fotografia kolodionowa

Marcin Sudziński

Pszczelarz, który w swojej pracowni fotograficznej wskrzesza XIX wieczną technikę kolodionową. To, co robi bardziej przypomina alchemię niż pracę z materiałem światłoczułym. Potraktowane płynnym kolodionem, naświetlone i natychmiast wywołane szklane płyty zamieniają się w pełne zacieków i plam zjawiskowe portrety z epoki gdy elektryczność była nowinką techniczną

Facebook: Marcin Sudziński

Rowerowy custom shop

Krzysztof Chmiel

Mechanik samochodowy, który zamienił klucze nasadowe na gumówkę, wyginarkę i spawarkę. W swoim garażu projektuje i buduje majestatyczne, uliczne krążowniki napędzane siłą mięśni. Spod jego rąk wychodzą potężne, stalowe customy: ow ridery, cruisery i choppery. Ramy powstają na wymiar, a każdy detal roweru to indywidualne, tworzone pod projekt rozwiązanie. Rafu Bikes spotkamy nawet na Wyspach Brytyjskich.

rafubikes.pl

Biżuteria

Artur Skrocki

Para się starym, nie znającym granic rzemiosłem artystycznej metalurgii. Praktykował złotnictwo w pracowniach jubilerskich starej Europy, oprawiał diamenty w południowoafrykańskim Durbanie. Jest kopalnią wiedzy o tytanie i jego obróbce. Był jednym z pierwszych polskich projektantów tworzącym tytanową biżuterię. Specjalizuje się w mokume – gane rzadkiej i pracochłonnej, XVII-wiecznej japońskiej technice metalurgicznej, polegającej na przekuwaniu ze sobą metali szlachetnych. Każda sztuka biżuterii opuszczająca jego pracownię ma unikalną wartość – jest niepowtarzalna.

mokume.com.pl

Pracownia lalkarska

Anna Kośka

Jej lalki nie są zabawkami dla grzecznych dziewczynek. To niepokojące modelki zminiaturyzowanego haute couture ozdabiające półki świadomych ich niepowtarzalnej urody. I choć fantazje przybierają czasem postać bajkowego aniołka lub koziołka, to jej pracownie opuszczają niemal wyłącznie nietuzinkowe kobiety. Postaci znane i zmyślone ale zawsze nieszablonowe. Szuka inspiracji w popkulturze, tworzy linie tematyczne, realizuje ludzkie fantazje. Jej domowe atelier opuściły już Marylin Monroe, Madonna, Amy Winehouse i Lana Del Rey. Z każdą postacią są związane emocje i konkretna historia. W każdą wkładana jest pasja i wyobraźnia.

Facebook: Dolls Design

Introligatornia artystyczna

Beata Sanocka

Jej pracownia introligatorska jest nasycona fakturami tkanin i barwami nici. Nawet najmniejsze skrawki materiału znajdują tu zastosowanie. Rodzą się z nich maleńkie dzieła sztuki krawieckiej i introligatorskiej: miniaturowe książeczki i figurki zamieniające się potem w zawieszki na szyję i kolczyki. Z większych fragmentów powstają autorskie oprawy książek i pamiętników. Niemal wszystko to ręczna, precyzyjna robota i ogromna dbałość o detal. Rękodzieło wspomaga technologia: w rogu pracowni stoi programowana cyfrowo hafciarka, a obok … przedwojenna prasa.

Facebook: papirell

Wędkarski custom-shop

Zbigniew i Bartłomiej Kawalec

Ściany przytulnej, nieco skandynawskiej pracowni nieopodal Bystrzycy zajmuje przynajmniej setka wędzisk. Niezwykłych manufakturowych dzieł, powstających z potrzeby dostosowania systemowych rozwiązań do konkretnych oczekiwań i przyzwyczajeń wędkarza. Dwuosobowa, rodzinna firma od lat siedemdziesiątych jako jedna z nielicznych w Polsce buduje wędki na indywidualne zamówienie. Każda realizacja to ręczna, unikalna konstrukcja, która poza spersonalizowaną ergonomią jest obrazem oczekiwań estetycznych klienta. Dla najbardziej wymagających dostępne są szlachetne wykończenia rękojeści z teaku, mahoniu i orzecha, specjalnie toczone pierścienie, artystyczne zdobienia i kolor omotki przelotek. Wszystkie wędki sygnowane podpisem i symbolem latającej ryby Kawalec Rod Design.

wedki.pl

Pracownia metaloplastyczna

Ireneusz Jerzy Trocki

Jeździec i miłośnik koni. Wpatrując się uważnie znajdziemy go w większości historycznych, polskich produkcji filmowych z udziałem jazdy. Przede wszystkim jednak artysta grafik i metaloplastyk. Jego staromiejską, klimatyczną, przesyconą zapachem chemikaliów pracownię znajdą tylko wtajemniczeni. Prowadzi ją od wczesnych lat 80-tych i jest jednym z nielicznych lubelskich mistrzów wciąż posługujących się starymi technikami drukarskimi, w tym niemal zupełnie zapomnianą chemigrafią. Spod jego rąk pochodzi znakomita część trafiających na komercyjny rynek medali, ryngrafów a także odznak noszonych przez Polskie Siły Zbrojne oraz większość formacji mundurowych.

logo-art.com.pl